Strona główna
"Proście Pana o deszcz w porze wiosennej, bo Pan władcą gromów i On zsyła deszcze obfite, daje każdemu zieleń na polu."
Za 10,1

Wasze pytania

Poniżej znajdziesz listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących Kursu. Jeżeli nie ma tutaj odpowiedzi na Twoje pytanie lub chcesz po prostu porozmawiać z żywym człowiekiem - zadzwoń lub zadaj pytanie za pomocą formularza.

 1. W tym roku będę mieć 16 lat. Czy mogę uczestniczyć w takim kursie?

  Tak. Jedyne co potrzebujesz to zgoda rodziców.

 2. Zdarzały się przypadki, że kurs nie pomógł odnaleść tej Bożej miłości? To jest zbyt piękne, by było prawdziwe, każdy człowiek na kurs i wszyscy zbawieni. Wiem, że to nauka, wieczna nauka, w czasie kursu i po kursie, ale co jest magicznego w tym kursie?

  Tak, zdarzały się przypadki, że kurs nie pomógł. W kursie nie ma nic "magicznego", kurs sam w sobie nie zbawia, to Jezus zbawia. Ze swojej strony modlimy się kilka tygodni przed kursem i w trakcie jego trwania, żeby Pan Bóg pozwolił wszystkim uczestnikom (też nam -- ekipie) otworzyć się na Jego łaskę. Nie prowadzimy statystyk, jednak zdecydowana większość osób doświadcza tej łaski na Kursie. Na ostatnim kursie (październik 2007) wszyscy zostali dotknięci. Mówili to po zakończeniu.

 3. Jestem niesłyszącą osobą, zastanawiam się czy mój słuch nie będzie przeszkodą być na kursie Filipa? Można ze mną normalnie porozmawiać, nie jest potrzebny tłumacz jezyka migowego, lecz muszę mieć możliwość widzenia twarzy - ust, aby komunikacja mogła zachodzić.

  Słuch zapewne będzie jakąś barierą, ale Twój udział w Kursie Filipa jest jak najbardziej możliwy. Bywały u nas także osoby niewidzące. Nie mniej, w każdym indywidualnym przypadku warto wcześniej poinformować nas o takiej okoliczności.

 4. Nie wiem dlaczego ale mam wciąż wątpliwości co do tego kursu. Nie jestem przekonany czy to tak na prawde jest

  Kurs Filip jest spotkaniem żywym i prawdziwym Panem Bogiem, dlatego nawet dla nas, którzy jesteśmy tam kilka razy w roku jest on nowym, nieprzewidywalnym przeżyciem. To co się wydarzy na przyszłym kursie jest przez nas planowane, lecz sam Bóg często zmienia nasze plany. To jest Jego czas i miejsce, a Bóg przecież jest nieprzewidywalny i tajemniczy. Czy kurs jest dobry? Przeczytaj opinie osób, które już na nim były. Dla mnie za każdym razem jest dobry. Jest tylko jeden sposób, by się o tym przekonać: przyjechać samemu. Zapytaj też swoją koleżankę, czy dla niej Kurs Filip był dobry. Czy te zmiany, które się w niej dokonały są dobre? To widać, tylko się przypatrz. Prawie każdy ma wątpliwości przed kursem, zwłaszcza w czwartek i piątek tuż przed samym wyjazdem. Ale już w trakcie kursu znikają.

 5. Czy na kursie Filipa możńa uzyskać odpowiedź: jakie jest moje powołanie, co w życiu mam robic??

  Kurs Filipa jest takim bloczkiem startowym, który pozwala się odbić mocno i pobiec w pewnym kierunku. Bez niego trudno w ogóle wystartować. Później na drodze rekolekcji można wybrać tydzień ignacjański lub rekolekcje powołaniowe, które bardziej sprzyjają rozeznawaniu powołania. Najbliższe takie rekolekcje odbędą się w Kieleckiej Szkole Nowej Ewangelizacji w styczniu.

 6. Czy Kurs jest prowadzony przez osobę duchowną?

  Tak, głównym odpowiedzialnym jest ksiądz, przy czym, poszczególne bloki tematyczne są prowadzone przez osoby świeckie.

 7. W jakich miastach odbywa sie kurs?

  Nasza wspólnota organizuje kursy w okolicach Warszawy, jednak w Polsce jest wiele wspólnot, które także w swojej okolicy organizują kursy Filipa. Sporo informacji można uzyskać na stronie www.rmissio.pl (patrz sekcja Linki), a także wpisując "Kurs Filip" lub "Kurs Filipa" w jednej z przeszukiwarek internetowych. Jednak zanim wybierzesz się na kurs upewnij się, że jest on organizowany przy Kościele Katolickim.

 8. Dlaczego kurs nazywa się Filip?

  Nazwa kursu jest związana ze św. Filipem jednym z siedmiu wybranych przez Apostołów do pomocy. W trakcie kursu staje się to jasne i przejrzyste. Zwłaszcza na jego końcu.

 9. Czy kurs odbywa sie w ciszy?

  Nie, choć są pewne momenty kiedy uczestncy proszeni są o zachowanie milczenia. Większość czasu jednak pozostawiamy do swobodnej decyzji uczestników.

 10. Czy kurs Filip zalicza nauki przedmałżeńskie?

  Kurs Filip dla narzeczonych zalicza nauki przedmałżeńskie. Szczegółowych informacji może udzielić Grażyna - kontakt w znajduje się w dziale Zapisy.

 11. Jak dojechać do ośrodka w Sulejówku z centrum Warszawy?

  Na tej mapie znajdują się trzy niżej opisane możliwości dojazdu. Pociąg Najprościej dojechać pociągiem podmiejskim ze stacji Warszawa Śródmieście. Trzeba wysiąść na stacji Wola Grzybowska. Autobus Istnieje też wygodny dojazd autobusem miejskim linii 514. Rusza on z Centrum, przez Politechnikę, pl. Na Rozdrożu, Grochów, i Ostrobramską. Dojeżdża do Woli Grzybowskiej. Należy wysiąść na ostatnim przystanku. Jest się wtedy ok 10 min. marszu od domu sióstr. Stojąc na pętli należy nie cofając się (w stosunku do drogi z którą przyjechał autobus) pójść drogą prowadzącą w przez leśną okolicę. Idąc cały czas prosto dojdziemy do Wspólnej, która jest prostopadła. (po drodze jest jeszcze jedna ulica równoległa do Wspólnej). Trzeba szukać nr Wspólna 45. Dom jest spory, kilkupiętrowy z wierzą, więc łatwo go poznać. Samochód Jeśli chodzi o dojazd samochodem, to należy dostać się na trakt Brzeski i jadąc na wschód (ok 500 metrów przed zjazdem na Szosę Lubelską) skręcić w lewo w ul. Piłsudskiego. Po przejechaniu ok 2.5 km będzie skręt (znowu) w lewo w ul. Wspólną. Kilometr dalej, położony w zielonej okolicy, znajduje się Dom Zakonny Sióstr Misyjnych.

 12. Czy trzeba płacić za miłość do Boga? Przeczytałam pierwsze pytanie, i, wiecie co? Wstyd mi sie zrobiło, że ktoś zarabia pieniądze na Bogu. Jak wy się tego nie wstydzicie?

  Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie! (Mt 10,8). Kurs kosztuje tyle ile jedzenie, dwa noclegi i niezbędne materiały. Wszyscy, zarówno uczestnicy jak i ekipa kursu płacą tyle samo. Ale pieniądze nie są przeszkodą. Jeśli Cię nie stać, przyjedź mimo to!

 13. W jaki sposób otrzymuje się potwierdzenie zapisania na kurs? Czy wpłacenie zaliczki jest równoznaczne z wpisaniem na listę uczestników?

  Wpłacenie zaliczki jest jednoznacznym wpisaniem się na listę uczestników. Telefonicznie potwierdzamy dodatkowo uczestnictwo w tygodniu poprzedzającym kurs.

 14. Ile osob uczestniczy jednoczesnie w kursie? Czy są jakieś limity? Czy są tworzone jakies grupy wiekowe i czy ma to znaczenie?

  Optymalnie, i tak to się z reguły układa, że uczestniczy jednorazowo ok. 30 osób, choć nie ma limitu co do ilości uczestników. Nie tworzy się grup wiekowych, gdyż nie ma takiej potrzeby.

 15. Nie jestem katoliczką. Ale ciekawa jestem tego kursu (i mam w domu Biblię:) Czy mogę wziąć udział w takim kursie?

  Oczywiście, że możesz wziąć udział w Kursie. To, że nie jesteś katoliczką oznacza jedynie, że tę wielką chwilę obdarowania Łaską Wiary masz jeszcze przed sobą. Kto wie może podczas Kursu Filip.

 16. Czy na tym kursie dużo się o sobie mówi innym?

  Nie. Na początku uczestnicy mają możliwość przedstawienia się, ale można w ogóle nic o sobie nie mówić. Najważniejszy dialog jaki prowadzisz - to ten z Bogiem, w Twoim sercu.

 17. Czy kurs Filip można potraktowąć jeko kurs przygotowujący do małżeństwa? Tzn. jesteśmy już po kursie przedmałżeńskim ale jeszcze nam

  Tak, ale tylko kurs Kurs Filip dla narzeczonych. Pozostałe kursy "nie daja papierka" o ukończeniu kursu przygotowującego do małżeństwa, który byłby honorowany przez proboszcza macierzystej parafii. Na pytanie jednakże, czy po Kursie Filip będziemy lepiej do małżeństwa przygotowani, odpowiedź zawsze brzmi - zdecydowanie TAK.

 18. Szczęść Boże. Wysłałam wczoraj do was pytanie. Znam cenę kursu, lecz nie stać mnie na opłacenie. Mam troje dzieci i 300 zł na jedną osobę w miesiącu. Bardzo bym chciała uczestniczyć w kursie 28-30.04.2006 Czy jest to możliwe i co mogę zrobić, aby w nim uczestniczyć? Bardzo proszę o odpowiedź. Z Panem Bogiem Joanna

  Brak pieniędzy na opłatę za Kurs nie może stanowić przeszkodu w spotkaniu z Jezusem. Fakt braku możliwości wniesienia opłaty za Kurs należy zasygnalizować przy zapisach.

 19. Osoba mi bardzo bliska jest ateistą. Czy mogłabym ją zaprosić na kurs? Czy w ten sposób naprawdę mogłaby poznać Boga i zmienić swoje nastawienie do niego?

  W rekolekcjach Kurs Filip mogą uczestniczyć wszyscy, tzn osoby wierzące i nie wierzące, ateiści i agnostycy. Z jednym może warunkiem - Czuć potrzebę spotkania i poznania prawdziwej Miłości.

 20. Czy mając małą wiedze o Bogu, małą wiarę mogę wybrać się na kurs Filip? Czy powinnam się jakoś do niego przygotować?

  Na kursie wszyscy, łącznie z prowadzącymi mają małą wiedzę o Bogu i ich wiara jest mniejsza niż ziarnko gorczycy, bo gdyby było choćby jak ono, to można by górę przesunąć, mówiąc do niej przesuń się. Warunkiem uczestnictwa w Kursie jest pragnąć, by tak się kiedyś stało.

 21. Czy mogą uczestniczyć w kursie prowadzonym przez Waszą Wspólnotę osoby konsekrowane?

  Tak, Kurs Filip otwarty jest dla każdego od 16 go roku życia.

 22. Chciałem się dowiedzieć czy na kursie Filip uzyskam odpowiedź na takie pytania jak: -czemu Bóg pozwala nam cierpieć, -czemu cierpienie przychodzi nagle, -czy bóg kiedykolwiek sucha naszych rozpaczliwych próśb o szczęście, samo szczęście z drugim człowiekiem choć by w warunkach pustynnych :( oraz to czy jest sens się do Niego modlić gdy nas nie wysłuchuje?? :(

  Tak uzyskasz odpowiedzi na Twoje pytania, jak również na bardziej istotne, których nie zawarłeś w swym liście.

 23. Już kiedys brałam udział w kursie Filip. Czy moge jechać jeszce raz?

  Jeśli czujesz taką potrzebę i ponaglenie w sercu, jedź. Nie ma przeszkód.

 24. Dlaczego cena kursu jest tak wysoka? Czy nie moglibyście organizować chociaż raz w roku kursu?

  Cena pobytu w Domach Rekolekcyjnych, w których odbywają się Kursy Filip, to wydatek 40 - 50 zł dziennie. (Koszt spania i całodziennego wyżywienia). Na cenę nie mamy niestety wpływu. Warunkiem niezbędnym głębokiego przeżycia Kursu jest całkowite oderwanie się od spraw, które nas absorbują na codzień.

 25. Czego doświadczę jadąc na ten kurs? I co może mi pokazać Bóg przez Was na tym kursie?

  Celem kursu Filip jest osobiste spotkanie każdego z uczestników z Panem Bogiem i Jego Miłością. Doświadczenie miłości Bożej jest najgłębszym pragnieniem każdego człowieka, ponieważ każdy z nas został przez Niego stworzony. Bez doświadczenia miłości Bożej umieramy, nasze życie jest suche i do niczego. Pan Bóg wie o tym, i ponieważ kocha nas jako swoje dzieci, które sam stworzył, chce żebyśmy mieli życie w obfitości. Stąd kurs Filip - niezwykły czas i miejsce, miejsce spotkania człowieka z miłującym Bogiem, Bogiem który chce ofiarować się nam cały.

 26. Chciałabym przyjechać na kurs, ale jestem osobą bardzo nieśmiałą i zalęknioną. Nie wiem czy takie rekolekcje są dla mnie.

  Jeżeli borykasz się z nieśmiałością i lękliwością, to kurs Filip jest jak najbardziej dla Ciebie! Kto wie, czy to nie tutaj właśnie możesz doświadczyć najczulszej miłości Boga, który jest większy od Twojego lęku.

 27. Mam 19 lat. Nie wiem czy nie jestem za młody na taki kurs.

  Jedynym warunkiem uczestnictwa w kursie Filip jest - oprócz dobrej woli zainteresowanego - osiągnięcie pewnego poziomu dojrzałości psychicznej; oczywiście jest to kwestia indywidualna, standardowo przyjmuje się jednak wiek minimalny jako 16 lat.

 28. Mam 59 lat. Nie wiem czy nie jestem za stary na taki kurs.

  Nie, nie jesteś za stary. Kurs Filip jest dla wszystkich. Przeżywają go osoby w różnym wieku - od nastolatków po staruszków. Miłość Boża jest dla każdego!

 29. Co należy zabrać ze sobą na kurs?

  Jadąc na kurs weź ze sobą: Pismo Święte (jeśli masz) i rzeczy osobiste, w szczególności leki; zobacz też sekcję Zapisy.

 30. Czy domy rekolekcyjne, w których odbywają się rekolekcje są przystosowane dla osób niepełnosprawnych? Z tego co wiem to ten w Sulejówku raczej nie.

  Dom rekolekcyjny w Sulejówku, jak również dom w Zalesiu, nie są niestety pod względem architektonicznym i budowlanym przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Nie stanowi to jednak najmniejszej przeszkody, by na kurs przyjechać. Jesteśmy RODZINĄ!

 31. Czy mogę dostać program kursu (rozkład dnia)?

  Program kursu Filip okryty jest tajemnicą. Zaufaj. To jak pierwsze spotkanie z dziewczyną, jak prezent pod choinkę, a może jak wyjazd w miejsce nowe, nieznane, gdzie jeszcze nie byłeś, które dopiero dla siebie odkryjesz. Kurs Filip rozpoczynamy w piątek o godz. 18:00 wspólną kolacją. Kończymy w niedzielę ok. 14-tej wspólnym obiadem.

 32. Dlaczego program kursów Filip okryty jest tajemnicą?

  Forma kursu Filip odbiega od tradycyjnej formuły rekolekcji. Program jest dynamiczny, zawiera elementy których uprzednie ujawnienie uczestnikowi mogłoby spowodować, że przeżyłby on kurs całkowicie bezowocnie. Można to porównać do filmu kryminalnego: jeżeli od początku wiesz kto jest sprawcą zbrodni, to film staje się całkowicie wyblakły.

 33. Czy można zanocować (koszt), jaki jest standard noclegu?

  "Dlatego powiadam wam: nie troszcie się zbytnio o swoje życie, o to, co macie jeść i pić, ani o swoje ciało, czym się macie przyodziać. Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu: nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one?" - Mt 6, 25-26. Opłata za kurs pokrywa koszty wyżywienia oraz noclegu w standardzie, który można określić jako "czysto i przytulnie".

 34. Ile wynosi cena kursu?

  Koszt udziału w kursie Filip zależy od domu rekolekcyjnego w którym kurs się odbywa, i wynosi ok. 100 PLN od osoby. Cena konkretnego kursu podana jest w sekcji Zapisy. Jeżeli jednak jest to dla Ciebie zbyt dużo, to niech pieniądze nie będą przeszkodą!

 35. W jaki sposób można zapłacic za kurs?

  Opłaty zbieramy (gotówką) na kursie. Przed kursem należy wpłacić przelewem zaliczkę na numer konta podany w sekcji Zapisy. Można oczywiście wpłacić całość przelewem.

 36. Czy jadąc na kurs Filip mogę zabrać ze sobą psa?

  Na kursie uczestnicy są niemal non-stop zajęci różnymi aktywnościami. Absolutnie nie będzie czasu ani miejsca na dodatkowe zajmowanie się zwierzętami. Wyjątek: psy-przewodnicy dla osób niewidomych.

 37. Bardzo chciałbym wziąć udział w kursie, ale czy są jakieś terminy w maju?

  Terminy wszystkich zaplanowanych kursów znajdują się już na stronie. Nowe terminy pojawiają się zazwyczaj wczesną jesienią lub w zimie.

 38. Chciałbym wziąć udział w kursie, ale mieszkam daleko od Warszawy. Gdzie mogę znaleźć kursy Filip odbywające się w innych miejscach Polski?

  Generalnie rzecz biorąc kursy Filip organizowane są przez tzw. Szkoły Nowej Ewangelizacji, działające w ramach Programu Pastoralnego Redemptoris Missio - patrz Linki. Mimo że sami nie działamy w ramach tego Programu, lecz z ramienia Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, to jednak generalnie nie polecamy kursów Filip organizowanych przez grupy nie działające pod egidą Redemptoris Missio - potencjalnie mogą istnieć różne sekty organizujące "rekolekcje" o tej lub podobnej nazwie.

 39. Z informacji na stronie wynika, że każdy kurs zaczyna się w piątek o 18-tej. Czy dopuszczalny jest przyjazd późniejszy, powodowany np. pracą?

  Raczej nie. Kurs Filip stanowi nierozerwalną całość, kolejne jego elementy wynikają z poprzednich i stanowią logiczny ciąg. Dlatego "opuszczenie" początku lub końca kursu kompletnie mija się z celem.

 40. Czy w przypadku kursów dla małżeństw istnieją jakieś preferencje co do długości stażu małżeńskiego?

  "Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię" - Mt 11, 28. Możemy tylko dodać: "dajcie się odnaleźć Jezusowi" - i wy, którzy "męczycie się" w małżeństwie od 2, 5, 10 lat, i wy, którzy wspólnie przeżyliście szczęśliwe 50 lat, i wy, którzy z nadzieją zaczynacie budować rodzinę, i wy...

 41. Jesteśmy małżeństwem. Czy możemy wziąć udział w kursie otwartym?

  Oczywiście tak. Program kursu będzie co prawda pozbawiony elementów przygotowanych specjalnie "pod małżeństwa", nie oznacza to jednak że Pan Bóg będzie na nim mniej obecny. On czeka na was tak samo zarówno na kursie małżeńskim, jak i zwykłym ("otwartym").

 42. Bardzo chcielibyśmy wziąć udział w kursie Filip dla małżeństw, ale mamy małe dziecko. Czy możemy zabrać je ze sobą?

  Absolutnie tak. Podczas kursów dla małżeństw zapewniamy opiekę nad dziećmi.

* - pola wymagane
design by VENTI